Małe miasta na fali | Debata o przestrzeni społecznej i architektonicznej mazurskich miast

Mazurskie miasta mają swój rytm. Wyróżnia go sezonowość i komercjalizacja, podporządkowanie turystom i turystyce. Doświadczenia historyczne skutkują ciągle ponawianym odkrywaniem i konstruowaniem tożsamości, powraca kwestia tworzenia lokalnych więzi.

Co jest zatem ważne w życiu mazurskich miasteczek, w życiu ich mieszkańców? Czy tworzą wspólnotę? Czy tożsamość tworzy się na podstawie tradycji, dziedzictwa, krajobrazu, przyrody i architektury?

 

Towarzystwo Opieki nad zabytkami Oddział w Olsztynie, Stowarzyszenie "Wspólnota Mazurska" Giżycko i Wydawnictwo VMA Wzorcownia zapraszają na debatę o przestrzeni społecznej i architektonicznej mazurskich miast.

 

Plakat

 

Punktem wyjścia do rozmowy są dwie książki poświęcone mazurskim miastom. Książka Wojciecha Łukowskiego „Małe miasto w wielkim świecie. O społecznych praktykach mobilności” jest socjologicznym portretem Giżycka. Jej rdzeniem są opowieści o mieszkańcach – o tych, którzy po ukończeniu szkół w nim pozostali, i o tych, którzy z niego wyjechali i mieszkają w różnych stronach Polski i zakątkach świata.

 

Książka Iwony Liżewskiej, Joanny Porębskiej i Marzeny Zwierowicz „Mikołajki. Historia. Przestrzeń. Architektura” poświęcona jest możliwościom rozpoznawania wartości umiejscowionych w historii i krajobrazie Mikołajek oraz kształtowania przyjaznej do życia przestrzeni i architektury. Autorki wskazują wiele elementów, które czynią to miasto wyjątkowym. Zachęcają do refleksji nad tym, co wydobywać w przestrzeni miasta, a co zmieniać, by ten obraz stawał się coraz lepszy. Przykład Mikołajek może zachęcić do odszukania takich wartości we własnym mieście, pomoże zastanowić się, jak wy- dobyć i wyeksponować walory, a likwidować niedostatki.

 

DEBATA O przestrzeni społecznej i architektonicznej mazurskich miast  25 maja 2024 | sobota | godz. 15.00–19.00 Ekomarina, ul. Dąbrowskiego 14, Giżycko  WSTĘP WOLNY  Organizatorzy: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Oddział w Olsztynie Stowarzyszenie „Wspólnota Mazurska” Giżycko Wydawnictwo VMA WZORCOWNIA  PROGRAM  15.00–15.15 powitanie i wprowadzenie  Ewa Ostrowska burmistrz Giżycka  15.15–16.30 Kim w Giżycku jesteśmy, kim byliśmy i dokąd zmierzamy?  prof. Wojciech Łukowski (Giżycko/Warszawa) dr Michał Dąbrowski (Białystok/Olsztyn)  16.30–17.00 przerwa  17.00 – 18.30 Miasto i jego wartości krajobrazowo-architektoniczne. Jak napisać poradnik dobrych praktyk?  dr Iwona Liżewska (Olsztyn) Joanna Porębska (Warszawa) Marzena Zwierowicz (Olsztyn) Krzysztof Kossakowski (Giżycko)  18.30–19.30 Szlakiem dziedzictwa. Spacer po Giżycku Oprowadzanie: dr Iwona Liżewska (max. 25 osób, obowiązują zapisy: tonz.olsztyn@gmail.com)