Apel o pomoc wolno żyjącym kotom w Giżycku

Jak każdego roku zwracamy się z apelem do zarządców budynków, administratorów nieruchomości, spółdzielni mieszkaniowych i wszystkich mieszkańców Giżycka o pomoc wolno żyjącym kotom z terenu naszego miasta.


 


Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego nie powinny być wyłapywane i umieszczane w schroniskach. Wspólnie powinniśmy stworzyć im właściwe warunki bytowania w miejscach gdzie teraz żyją. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż koty wolno żyjące są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega nadmiernemu rozprzestrzenianiu się gryzoni.


Koty wolno żyjące nie zawsze mają się gdzie schronić przed zimnem i deszczem. Jest to szczególnie ważne w okresie zimy, kiedy słabsze osobniki lub kocięta mogą mieć problemy z przetrwaniem. Dlatego ważne jest, aby oprócz regularnego dokarmiania zapewnić kotom wolno żyjącym schronienie, które pomoże im przetrwać okres wzmożonych chłodów oraz umożliwi całoroczne bytowanie.


Zgodnie z praktyką stosowaną w wielu miastach w Polsce, proponujemy wskazać jedno miejsce np. w piwnicy lub innym pomieszczeniu, w którym koty mogą być dokarmiane. Miejsce to musi być utrzymywane w czystości, a pozostałości jedzenia regularnie sprzątane. Pomieszczenie, w którym koty mają przebywać, musi mieć wyjście na zewnątrz, aby zwierzęta nie zanieczyszczały swojego schronienia. Koty wolno żyjące dokarmiane są w wielu różnych miejscach na terenie całego miasta, dlatego można byłoby ustanowić opiekuna każdego miejsca, w którym koty będą dokarmiane. W wypadku, gdy nie ma możliwości zorganizowania pomieszczenia dla kotów w budynku, wskazane jest ustawienie w zacisznym miejscu drewnianych budek, którymi Gmina Miejska Giżycko dysponuje, i które chętnie Państwu przekaże, aby teren, na którym przebywają dokarmiane koty wyglądał schludnie i czysto.


Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, reguluje  przepisy karne dotyczące nie humanitarnego traktowania zwierząt. Zabrania się wiec, zabijania zwierząt i znęcania się nad nimi tj. umyślnego ranienia, okaleczania, bicia, straszenia lub drażnienia.


Mamy więc nadzieję, iż realizacja niniejszego apelu spotka się z Państwa akceptacją.